Kontakt med Brandbilsmuséet

Kontakta oss gärna! Vi är alltid intresserade av att få tips om utrustning, bilar, eller kanske bara prata lite brandmannaminnen. Kanske du eller ditt företag har något lämpligt uppdrag för den Frivilliga Brandkåren som vi kan hjälpa till med. Intäkter är välkomna till Brandbilsmuséets och Frivilliga Brandkårens verksamhet.

POSTADRESS

  • Stiftelsen Svensk Brandnostalgi, Gysinge
  • c/o Wallenthin, Teknikvägen 7,  176 75 JÄRFÄLLA

BESÖKSADRESS

  • Brandbilsmuséet i Gysinge
  • Gysingsstigen 203
  • GYSINGE    SANDVIKEN

Olle Andersson:
Ordförande i Stiftelsen Svensk Brandnostalgi och i Museiföreningen
Telefon: 0291 – 211 71, Mobil: 076 – 052 77 50, E-post: olle@brandnostalgi.com

Per Wallenthin:
Administratör och sekreterare i Stiftelsen och i Museiföreningen
Telefon: 08 – 583 552 38, E-post: per@brandnostalgi.com ADMINISTRATION

Peter Kanden:
Stiftelsens kassör samt stf chef/administratör för Frivilliga Brandkåren
Mobil: 070 – 397 23 16, E-post: peter@brandnostalgi.com KASSAFÖRVALTNING

Bengt Carlsson:
Styrelseledamot i Stiftelsen/Museifören.
Mobil: 0175 – 227 15, E-post: fireman@telia.com BRANDKÅRSKUNSKAP

Joachim Carlsund:
Styrelsesersättare i Stiftelsen/Museiföreningen
Telefon: 08- 500 321 11, E-post: Jcarlsund@aldax.se FORDONSRENOVERINGAR

Tony Nyström:
Gysinge Frivilliga Brandkår, kårchef, styrelseers. i Stiftelsen/Museifören.
Mobil: 070 – 699 69 61, E-post: tony@spicycatz.se BRANDKÅRSLEDNING

Gary Aldgard:
Museiföreningen, styrelseersättare i Stiftelsen och i Museiföreningen
Mobil: 070 – 303 29 16, E-post: gary@brandnostalgi.com VETERANBRANDBILAR